jpg (1)

29.01.2017 SZTAFETA MIESZANA

29.01.2017

Niedziela to ostatni dzień Mistrzostw Europy w Biathlonie. W finałowej konkurencji zwyciężyli bezkonkurencyjni Rosjanie w składzie: Irina Starych, Swietłana Slepcowa, Aleksiej Wołkow i Aleksander Łoginow. Oprócz nich, na podium stanęły reprezentacje Norwegii i Ukrainy. Polacy zakończyli wyścig na 13. miejscu.

Wynik nie był chyba dla nikogo zaskakujący. Reprezentacja Rosji złożona z zawodników, którzy zdobyli już medale na tych mistrzostwach prowadziła od samego początku. Iryna Starych wyrobiła dziesięciosekundową przewagę nad drugą Anastazją Merkuszyną (UKR). Polacy swoją zmianę zakończyli na 5. pozycji dzięki znakomitym strzałom oddanym przez Annę Mąkę. Druga zmiana to powiększanie przewagi Rosjan dzięki staraniom Swietłany Slepcowej i rundy karne dla reprezentacji Ukrainy (spadek na 3. pozycję) i Polski (spadek poza pierwszą dziesiątkę).

Trzecia zmiana to wydłużenie trasy o 1,5 km i straty męskiej części drużyny. Aleksiej Wołkow powiększył przewagę rosyjskiej reprezentacji, która po jego starcie wynosiła ponad 45 sekund. Ukraina wróciła na drugie miejsce, a Polacy skończyli zmianę na miejscu 13. Końcówka wyścigu to zdecydowane zwycięstwo Rosji po przekroczeniu mety przez Aleksandra Łoginowa i zaciekła walka Fredrika Gjesbakka reprezentującego Norwegię i Ukraińca Rusłana Tkalenko. Ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Norwega, który wywalczył dla swojego kraju srebrny krążek. Reprezentacja Polski w składzie: Anna Mąka, Karolina Pitoń, Łukasz Szczurek i Andrzej Nędza-Kubiniec zajęła 13. miejsce.